פוסט זה מופיע תחת נושא:

"כנופיית שלטון החוק" - הקדמה
גלובס סטלה קורין-ליבר 29.01.2009 עיתונאית ופרשנית ב"גלובס", זוכת פרס מפעל חיים
איך תפרו את ליברמן "ככל שהצטברו הסיפורים, כך התרחב הכתם על מערכת הדין והמשפט ואמון הציבור הלך והתמוטט. והוא ממשיך ליפול".

אביגדור ליברמן, שר לשעבר, איש פוליטי, ראש מפלגה... הוא אחת המטרות המוצהרות והנחשקות של אנשי מערכות האכיפה. הם מתעסקים בליברמן ובמקורות העושר שלו כבר שמונה שנים. רק שהם, המשטרה, הפרקליטות, משרד היועץ המשפטי לממשלה, עושים את זה רע, מטומטם, יהיר, בעיקר צדקני. הכול בשם הצדק והדין. גם התוצאות לא משהו. הם כל כך מאוהבים בחקירות המעניקות כוח וכותרות, המעניקות לשוטרים ופרקליטים תחושה של גיבורים, חזקים, מחוללי-שינוי ובעיקר שוחרי צדק, עד שמתבלבל להם הסדר הנכון.

השיא היה השבוע. שבועיים לבחירות, כאשר מפלגת ליברמן "ישראל ביתנו" שוברת שיאי מנדטים בסקרים, מחליטים אנשי החוק שלנו לנקוט צעד הפגנתי ורועש ועוצרים לחקירה את בתו, עורך דינו וכמה ממקורביו. הם קיבלו כותרות. עוד איזה כותרות.

מערכת האכיפה התערבה ביד גסה ובוטה בתהליכים הדמוקרטיים: אביגדור קהלני, רפאל איתן המנוח, יעקב נאמן, ראובן ריבלין, צחי הנגבי, גם חיים רמון ברשימה. האנשים הללו היו מיועדים להיות שרי משפטים או שרי משטרה-ביטחון פנים, ודיברו על שינויים מרחיקי לכת. רגע לפני הבחירה הם קיבלו טיפול מונע נמרץ. לפתע התגלו גילויים, רק עכשיו נמסר מידע, ופתאום הם חשודים. בחלק מהמקרים בית המשפט זרק בבושה את שוטרינו ופרקליטינו המצוינים, לפעמים נמחקו ההאשמות או ש"תיק החקירה" התמוסס ולא עניין עוד. בכל המקרים אכן הצליחה המערכת המשפטית להרחיק מעצמה את "המסומנים" לתפקיד. אלא שככל שהצטברו הסיפורים, כך התרחב הכתם על מערכת הדין והמשפט ואמון הציבור הלך והתמוטט. והוא ממשיך ליפול.

המפסידה הגדולה היא המלחמה בשחיתות. מערכת אכיפה כושלת, עם מראית עין של הטיה פוליטית, אישית, מגזרית או אינטרסנטית, כשהיא לא חכמה, לא הגונה, לא ישרה ולא מקצועית - זה המצע המעודד צמיחה ולבלוב של שחיתות ציבורית.

קישור למקור המלא בגלובס
לקרוא עוד...