פוסט זה מופיע תחת נושא:

"כנופיית שלטון החוק" - הקדמה
החממה לימין אלון גולדברג 11.01.2020 מייסד ועורך האתר
מאמר מערכת כנופיית שלטון החוק

הדאגה לצדק, ליושר ולניקיון הכפיים הוא בסמכותה ובליבת תפקידה של מערכת אכיפת החוק. ולצורך כך החוק צייד אותה בכלים דרקוניים כמו סמכויות חקירה, מעצר, חיפוש כפוי, האזנות סתר וכריתת הסכמים עם עדי מדינה. כאשר מי שממונה על החוק, הצדק, היושר וניקיון הכפיים פועל בניגוד לחוק ולרוח החוק, מתוך שיקולים זרים, באכיפה בררנית, באיפה ואיפה, ותוך שימוש באמצעים פסולים כמו הדלפות מחקירות וסחיטת עדי מדינה, זה חמור הרבה יותר מראש ממשלה שאינו נקי כפיים.

כשראש ממשלה מפר אמונים, הוא נשפט פעמיים: גם ע"י מערכת אכיפת החוק וגם ע"י הציבור בקלפי. אבל כשאנשי מערכת אכיפת החוק מפרים אמונים, כמעט אף אחד לא יודע. גם אם יודע וגם אם הודלף ופורסם, כמעט אף אחד לא נשפט. גם אם נשפט, העונשים קלים עד כדי גיחוך וברור שאותו פקיד לא יאבד את משרתו היוקרתית והמתגמלת, בזמן שנציגי ציבור מפוטרים עם קלון ציבורי שרודף אותם שנים, גם ובעיקר כשבמשפט שנערך להם נמצא שהם נקיי כפיים, כלומר: נתפר להם תיק.

במילים אחרות, כנגד נבחרי הציבור קיימת הרתעה קשה ואכיפה נוקשה. גם מכיוון שהם מוכרים לציבור, בעיקר זה שבחר בהם בקלפי, ומכיוון שכל פעולה שלהם גלויה לעין כל, ומכיוון שליריביהם הפוליטיים, הן מחוץ והן בתוך מפלגתם, יש אינטרס מובהק ותמריץ ברור להדליף ולפרסם כנגדם מעידות, שגיאות, עברות בוטות וגם זוטות, כי זו הדרך הבטוחה ביותר לצבור כוח פוליטי על חשבונם.

בו בזמן, הופקד בידיי הפקידים הבכירים ביותר בפרקליטות, במשטרה ובמשרדי היועצים המשפטיים, כוח פוליטי עצום וחורץ גורלות, כוח שבהרבה מקרים הוא הרבה יותר עוצמתי אפילו מזה של ראש ממשלה. אל קודש קודשי משרדי פקידים אלה, הכניסה של אור השמש המחטא אסורה באיסורי צווי פרסום. אבל גם מכיוון שרוב גדול מאזרחי המדינה לא יודע מי הם, ממש לא מה הם עושים, לא מכירים או מבינים בהיקף סמכויותיהם ובוודאי שלא מכירים את ההיסטוריה של מעשיהם. גרוע מכך: כל הדברים האלה פשוט לא מעניינים את רוב הציבור, בעיקר מכיוון שהוא חי באשליה שכל האחריות וכל הכוח במדינה נמצא בידיי נבחרי הציבור.

אם רק בכדי להחמיר את המצב, אנשי התקשורת הממסדית חוסמים בגופם את כניסת אור השמש המחטא אל קודשי קדושי הפקידות העליונה, או גרוע מכך, כשהם מעוותים וממסגרים את אורו כדי שישרוף את תדמית נציגי הציבור, ויאתרג בחשכה את הפקידים המסודרים בהסתדרות. והרי פרנסת חלק גדול מבכירי אנשי התקשורת תלויה בהדלפות הבלתי חוקיות של החברים שלהם בפקידות. והרי הקידום והיוקרה של הפקידות העליונה בעיני הבוס ובעיני עמיתיהם, תלויה במעמדו של נבחר הציבור שתפרו לו תיק. ככל שמעמדו רם יותר, כך יוקרתם ושמם נישא בפי עמיתיהם ובפי הציבור שמצביע כמוהם בקלפי. והרי שום חוק משמעותי לא נחקק וגם לא פסק דין שהפחית, שלא לדבר על ביטל את כוחה הבלתי מאוזן של כנופיית שלטון החוק.

מדור זה הוקדש לסיפור "כנופיית שלטון החוק" משלל זוויות, מפי בכירים ומומחים, ממקורות מוסמכים הכוללים הצלבות שנאספו בשנים האחרונות.

לקרוא עוד...