בשבע אריאל כהנא 28.11.2003 איש תקשורת, עיתונאי, פובליציסט ומורה
הפרקליטות היא גוף שברגע שהיא מחליטה שאתה מטרה היא ננעלת עליך "באחת החקירות שעברתי, החוקר לא חשש לתדרך את העיתונאי מולי"

כהנא: ימים אחדים לאחר כניסתו לתפקיד (השר לביטחון פנים) התברר לקהלני כי קשרי המשטרה והעיתונות הדוקים מאוד, הדוקים מדי... העיתונאי מרדכי גילת (כאן 11) זימן עצמו לבית קהלני על מנת "ללמד אותו את תורת המשטרה". ולא רק זאת, גילת גם ידע להמליץ בפני השר הטרי אלו קצינים במשטרה יש לקדם ואלו יש לסלק. דווקא הקצינים המומלצים על ידי גילת, כותב קהלני בספרו, נחשבו במשטרה כבעייתיים, כנתונים להשפעות וכמחוברים לגורמים חיצוניים העלולים לערער על טוהר מעשיהם. על אי הציות לגילת שילם קהלני ב"הפיכתו למטרה שניתן לירות בה מכל הכיוונים מדי סוף שבוע", הוא כותב.

כשכבר היה לנחקר, נחשף קהלני לתופעת מהצד השני של המתרס. "באחת החקירות שעברתי, החוקר לא חשש לתדרך את העיתונאי מולי. אתה מבין? העיתונאי נדנד לו כל הבוקר, והחוקר נאלץ לדחות אותו שוב ושוב, עד שנשבר וסיפר לו על חקירתי כאשר אני נוכח. בבוקר אחר שבו זומנתי להיחקר, מצאתי בעיתון 6 שאלות שאותן צפוי החוקר לשאול אותי. החקירה החלה, ואכן השאלות עולות אחת אחרי השנייה. בסוף השאלה החמישית, החוקר הודיע לי על סיום החקירה. 'מה עם השאלה השישית'? אני שואל אותו והוא אומר 'רצינו בכל זאת להפתיע אותך'".

קהלני הוסיף: "הפרקליטות היא גוף כזה, שברגע שבו היא מחליטה שאתה מטרה היא ננעלת עליך, כמו טיל קרקע אוויר, ולא תעזוב אותך עד שתשיג את המטרה. אגף החקירות הוא גוף שהשר לא שולט בו. אם הוא רק מתקרב אליו, כפי שאני מתאר בספר, מיד מתחילות התקפות בתקשורת או הדלפות של חוקרים לתקשורת בנוסח 'אנחנו שוקלים מה נאמר לשר'. זה מצב מוזר, שבו אגף החקירות נמצא תחת השר אבל אסור לו להתקרב ואסור לו לשאול".

כהנא: "למה אתה מתכוון באמירה שיש קשר הדוק בין המשטרה לפרקליטות?" קהלני: "מה שאפשר לומר הוא שלא הגיוני שיש חפיפה כל-כך מלאה בין הפרקליטות לבין אגף החקירות. הפרקליטות אמורה לפקח על המערכת, לא להתיישר לפיה. מטבע הדברים אמורות היו להיות התנגשויות וחיכוכים. לא יכול להיות שהתיאום בין הגופים הוא כל-כך מלא. לא יכול להיות שכל מה שאגף החקירות אומר הפרקליטות מקבלת בהצדעה... היתה כאן נעילה עלי. היוקרה של פרקליטת המדינה היתה חשובה לה, וכך גם של התובעת. לא הצדק הוביל אותן. הן חשבו שהן יצליחו להפליל אותי בכל מחיר".

כהנא: בתחילת הקדנציה שלך לא נשמעת להוראות של עיתונאי בעל עוצמה שבא לביתך, ועל כך שילמת בסוף הדרך בהעמדה לדין. כלומר, יש משולש של המשטרה, הפרקליטות והתקשורת, שמסדר את העניינים לפי ראות עיניו? קהלני: "נכון. יש כאן משולש סגור, קשור אחד בשני... אני לא אומר שעדנה ארבל היא אישה רעה. היא הלכה שבי אחרי מזרחי, ולכן היא מגנה עליו גם כיום. אני גם לא רוצה לבקר מן הצד את המערכת".

כהנא: "אני לא מבין איך לא איבדת אמון במערכת לאור מה שעברת. אתה מדבר על הדלפות ועל האזנות, על סימביוזה ועל רדיפת יוקרה במקום רדיפת הצדק, ועדיין נותן אמון".

קישור למקור המלא בבשבע
לקרוא עוד...