פוסט זה מופיע תחת נושא:

"כנופיית שלטון החוק" - תפירת חיים רמון
רשת 13 חיים רמון 15.03.2016 פוליטיקאי וותיק, משפטן ששירת כשר המשפטים והמשנה לראש הממשלה
ווידאו: במקרה של רמון כל האמצעים היו כשרים פרופ' פרידמן: "בכל הנוגע לשרי משפטים, אנחנו עדים לכמה וכמה מקרים שמעוררים שאלות מאוד קשות"

ווידאו - 5 דקות מתוך הסדרה התיעודית של אורנה בן-דוד - 'דיני נפשות'. חיים רמון: "אני הייתי אחד משורה ארוכה של שרי משפטים, או מועמדים לשרי משפטים או לשרי ביטחון פנים, שהמערכת הרגישה מאוימת על ידם". בן-דוד: למה? רמון: "הם הרגישו שבשלושה וחצי חודשים שכיהנתי, כמעט כל יום עשיתי רפורמה שהם לא ידעו איך לאכול אותה". בן-דוד: מי זה הם? רמון: "המערכת. היה קרב. היה ברור להם שמה שאני הולך לעשות עלול לפגוע קשות במה שהם סבורים, ובקרב הזה הם ניצלו את טיפשותי וניצחו. פשוט מאוד".

עו"ד אביגדור פלדמן: "יש שמועה די משמעותית על קיומה של כנופיית שלטון החוק, כפי שהיא מכונה. שהיא יכולה להעיף, להרים ולהוריד את כל מי שהיא רוצה. ששומרת בכספת תיקים על כל אחד, ואין כמעט אדם שאין לו תיק". רמון: "עשיתי מעשה לא ראוי מבחינה ציבורית. יש אנשים שיכולים להגיד שלא חשוב מה הוא מוכשר ומה הוא עשה בחיים, הוא לא צריך להיות במערכת הפוליטית. אני יכול לקבל את זה ב-100 אחוז. אין לי שמץ של ויכוח עם האנשים האלה. אבל פלילי? אני עוד פעם אומר, זה היה מעשה שאסור שייעשה, לא המעשה ולא העיתוי. היה ויכוח על נסיבות המעשה".

שרת המשפטים לשעבר, איילת שקד: "בעיניי, לחיים רמון עשו עוול. זה לא היה צריך להיגרר למשפט הפלילי, מה שהוא עשה. זה לא היה צריך להגיע למשפט הפלילי". עו"ד דרור ארד אילון, יו"ר ועדת האתיקה הארצית של לשכת עו"ד: "חיים רמון לא היה מגיע לשלב שבכלל הייתה נגדו תלונה אילו הוא היה אדם מן היישוב. אפשר להתווכח אם זה נכון או לא נכון, כי הוא בכל אופן לא אדם מן היישוב, אבל אין לי ספק שזה מקרה שלא היה מגיע בכלל לעוצמות האלה, ולא היה מגיע לפסק הדין המשונה שהוא מורשע בעבירה חמורה והולך לעבוד עם סוסים. ברור שמישהו הבין שיש דיסוננס בלתי מתקבל על הדעת".

פרופ' למשפטים דניאל פרידמן, שר המשפטים לשעבר: "מערכת התביעה היא מערכת מאוד מאוד חזקה ועל מעשה שנראה לא תקין, לא נכון, יכול להיתרגם, אם לא לעבירה פלילית, לפחות לחקירה פלילית". רמון: "אני הרבה פעמים טוען שבהרבה מקרים בישראל זה לא המה אתה עושה, אלא המי, מי אתה".

בן-דוד: "הגעת למשרד המשפטים כשר המשפטים. מה מצאת?" ד"ר יוסי ביילין, שר המשפטים לשעבר: "מצאתי מערכת מאוד משומנת, מאוד לא אוהבת את העובדה ששרים מתחלפים במהירות. אז יש איזושהי תחושה, מגיעה דמות פוליטית, ואנחנו נראה לו שבעתם הרבה דברים כאן אין מה לעשות". רמון: "אני ניסיתי להסביר להם בעדינות שהחקיקה תהיה לפי מה שאני חושב ולא לפי מה שאתם חושבים. אני הנבחר. העם בחר אותי, אני פה יושב, מייצג את העם. אתם רוצים להשפיע? תלכו להיבחר. ואני חושב שהשילוב הזה של היכולת המוכחת שלי לעשות רפורמות, העוצמות הפוליטיות שהיו לי, היכולת להביא לממשלה ולהעביר כמעט כל דבר שאני אחפוץ, כי יש לי סיוע של ראש הממשלה, היה ברור שזה איום גדול על המערכת. ונגד האיום הזה צריך להילחם".

פרופ' פרידמן: "צריך להבדיל פה בין שני דברים, בין רצון של שרי משפטים להנהיג שינויים, שזה דבר אחד, לבין הצעדים שננקטו נגדם. וכאן בכל הנוגע לשרי משפטים, אנחנו עדים לכמה וכמה מקרים שמעוררים שאלות מאוד קשות. וכמו בכל דבר, זה לא נחקר ולא נבדק. היה המקרה של רובי ריבלין שלפני שהוא התמנה, פתאום מודיעים שיש חקירה נגדו. הוא היום נשיא המדינה. וברור שבחקירה הזאת לא היה כלום. היה המקרה של נאמן שגם שם ברור שלא הייתה שום הצדקה לההעמדה שלו לדין. והמקרה השלישי, זה היה המקרה של רמון. במהלך החקירה היו האזנות סתר, שהיה בהן חומר שהיה מועיל מאוד לרמון והחומר הזה לא נמסר לו. ועורך הדין שלו פנה פעם, ועוד פעם, ועוד פעם וכל פעם אמרו לו שאין, אין האזנות סתר בעניין של מרשך".

רמון: "יש האזנות סתר. אני יודע. אל תשאלי עכשיו איך אני יודע. אני יודע. מתוך המשטרה ידעתי. היה לי גרון עמוק בתוך המשטרה. ונתתי להם ציטוטים מתוך הקלטות. והיא שלוש פעמים כותבת שלא היה ולא קשור לתיק ולא נברא". פרופ' פרידמן: "גם כאן נמנעה החקירה, נמנעה החקירה. מה קרה כאן? איך יכול להיות שלא העבירו לו את האזנות הסתר? כל זה נמנע. עובדה היא שהמערכת המשפטית הצליחה למנוע את זה. המקסימום שנעשה, זה הגיע למבקר המדינה. ושוב, מסקנות מבקר המדינה לא מומשו".

קישור למקור המלא ברשת 13
לקרוא עוד...